ADO "İslam Tarihindeki Önemli Kırılmalar" Paneli

ALEVİ DÜŞÜNCE OCAĞI - ALEVİ PHİLOSOPHY CENTER

ADO "İslam Tarihindeki Önemli Kırılmalar" Paneli


 
Farklı dil ve inançlarda insanlarımızın sevgi ve saygı temelinde bir arada yaşadığı İstanbul’un Adalar İlçesi, Burgazada’sında 5 Eylül Pazar günü Alevi Düşünce Ocağı (ADO) tarafından bir panel gerçekleştirildi. Burgazada Kültür ve Kalkınma Derneği’nin ev sahipliğinde, Burgazada Gönüllü Meydanı’nda (Aya Nikola Çay Bahçesi) gerçekleşen panele başta Burgazada’da yaşayan halkımız olmak üzere geniş katılım sağlandı. ADO Başkanı Doğan Bermek’in yönettiği panelde İlahiyatçı-Yazar Mustafa Cemil Kılıç ve Araştırmacı-Yazar Dursun Gümüşoğlu konuşmacı olarak yer aldı. Aydın Çakmakkaya sazı-sözü ile Kul Nesimi, Pir Sultan Abdal ve Şah Hatayi‘den deyişler okudu.

“İslam Tarihindeki Önemli Kırılmalar” başlıklı panelde toplumlar üzerindeki etkileri günümüzde de artarak devam eden, İslam ve dünya tarihinde yeri olan, herkesçe bilinmesi ve unutulmaması gereken önemli olaylardan Gadir-i Hum, Kerbela Vakası-Hz. Hüseyin’in Şehadeti, Harre Vakası ve Mekke Kuşatması konularından bahsedildi.

Konuşmacılar tarafından Gadir-i Hum’da Hazreti Muhammet’in, kendisine bağlı olan geniş bir kitleye hitaben bir konuşma yaptığı, bu konuşmada kendisine gösterilen bağlılık ve iyi niyetin, aynı şekilde Hz. Ali’ye gösterilmesini isterken, aslında insanlardan dinlerine sahip çıkmalarını istediği belirtildi. Kerbela Vakası ile Hazreti Peygamber soyundan olan ve bu soya bağlı olanların gördükleri zulüm ve şehadetleri anlatılarak, Hz Hüseyin’in İslam’ın var olması uğruna yaptığı fedakârlıktan ve cesaretinden bahsedildi. Peygamber’in hakka yürümesinden hemen sonra, na’şına yapılan saygısızlık büyük bir üzüntü ve kırgınlıkla dile getirilirken, Harre Vakası ve Medine Kuşatması ile artık saygısızlığın büyük bir kin ile vahşete dönüşen sonuçlarından ve günümüze yansımalarından bahsedildi. Panelde Peygamber’in tebliğ ettiği İslamiyet’in, tarihten günümüze, temeli sevgi ve hoşgörü olan Anadolu Aleviliği’nde yaşatıldığı vurgulandı.
img
“Bu internet sitesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Alevi Düşünce Ocağı’na aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.”