İcradan Satılık Cemevi!

ALEVİ DÜŞÜNCE OCAĞI - ALEVİ PHİLOSOPHY CENTER

İcradan Satılık Cemevi!

Avusturya'nın St. Pölten şehrinde yaşayan Aleviler 2001 yılında şehir yönetiminin kendilerine tahsis ettiği arsa üzerinde bir cemevi inşa ettirdiler.

2003'te açılışı gerçekleşen bu cemevi, Avrupa ülkelerinde yaşayan Alevilerin ibadethane olarak inşa ettikleri ilk cemevi oldu. Daha önce, kilise de dahil olmak üzere farklı amaçlarla inşa edilmiş binalar satın alınıp cemevine dönüştürülmüştü. Ancak, mimarisiyle cemevi olarak tasarlanıp inşa edilen ilk yapı St. Pölten cemevi oldu.

Ancak, zamanla cemevi banka borçlarını ödeyemez hale geldi. 2019 yılında banka tarafından başlatılan haciz işlemleri sonunda, banka cemevi için icradan satış kararı aldırdı.  Eğer, cemevi yönetimi o tarihe kadar bir çözüm bulamazsa, 10 Mart 2021 tarihinde cemevi açık artırma yoluyla satışa çıkarılacak.
1 milyon 880 bin Avro tahmini değerle açık artırmaya sunulacak cemevi için en düşük değer olarak 940 bin Avro belirlenmiş. Açık artırmaya katılım için yatırılması gereken teminat bedeli ise, 188 bin Avro. Bu durumda, ilk açık artırmada 940 bin Avro ve üzeri her rakama cemevi satışı gerçekleşebilir. Satış sonrasında, borçları kapatılmayan St. Pölten Alevileri hâlâ bankaya boçlu da kalabilir.

Bölgede yaşayan Alevi vatandaşlar ise bir bağış kampanyası başlatarak, St. Pölten Cemevi'ni icradan kurtarabilmek için harekete geçtiler...

 
img
“Bu internet sitesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Alevi Düşünce Ocağı’na aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.”