Mustafa Cemil Kılıç’ın son kitabı ‘Türkçe İbadet’ raflarda!

ALEVİ DÜŞÜNCE OCAĞI - ALEVİ PHİLOSOPHY CENTER

Mustafa Cemil Kılıç’ın son kitabı ‘Türkçe İbadet’ raflarda!

Anadilde ibadet, İslam’ın ilk dönemlerinden beri tartışılan bir konu olarak günümüze kadar gelmiştir. Bazı çevreler ibadetin Kur’an dili olan Arapça yapılmasını, İslam’a yeni katılan ırklar ise ibadetin anlayabilecekleri bir dilden yapılmasını istediler ve ana dilde ibadet sürekli tartışılan bir konu oldu …

Ayrıca kişinin anadilde ibadet etme hakkının engellendiği, insan haklarının ve inançsal hakların da ihlal edilmekte olduğu çokça tartışıldı.

İlahiyatçı Yazar Mustafa Cemil Kılıç son kitabı ‘Türkçe İbadet’ ile tüm bu konulara ve akıllardaki sorulara açıklık getirdi. Bu hafta raflardaki yerini alan kitap; ‘Türkçe namaz nasıl kılınır, hangi İslam alimleri anadilde ibadeti destekledi, Hz. Muhammed'in anadilde ibadete ilişkin tutumu ne idi?’ gibi temel sorulara yanıt veriyor.

Kitabında; ‘Kur’an’ı anadilde okuma isteği insanî bir haktır. Haksızlık, bu haklara karşı çıkmaktır’ diyen Kılıç, anadilde ibadetin nasıl uygulanması gerektiğini de ayrıca detaylarıyla anlatıyor.

MUSTAFA CEMİL KILIÇ KİMDİR?
İstanbul'da doğan Mustafa Cemil Kılıç, Sinop Gerze nüfusuna kayıtlıdır. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin Kelam ve İslam Felsefesi Bölümü'nü bitirdi.

1998 yılında aynı üniversitenin Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Enstitüsü, Sosyoloji ve Sosyal Antropoloji Anabilim Dalında Yüksek Lisans eğitimine başladı.

1999 yılında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliğine atandı.

2001 yılında; "Ümmet Sisteminden Ulus Devlete Geçişte Harf İnkılabının Kültürel Değişim Üzerine Etkileri" teziyle Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

2006 yılında Eğitim İş Sendikası İstanbul örgütlenmesine katıldı. O yıldan bu yana Eğitim İş şube yönetim kurullarında yönetici olarak görev almaktadır.

Yurt içi ve yurt dışında pek çok panel, konferans ve sempozyuma konuşmacı olarak katıldı, katılıyor.

Mayıs 2018 tarihinde “İslam Bu- Muhammedî İslam” adlı kitabı yayımlanan yazarın sırayla ‘İslam’a Kurulan Pusu: Kur’an ile Aldatmak’ ile ‘Cami ve Siyaset’ adlı kitapları büyük ilgi gördü. 
img
“Bu internet sitesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Alevi Düşünce Ocağı’na aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.”