GAZİANTEP'TE YAPILAN SEYYİD NESİMİ SÖYLEŞİSİ AZERBAYCAN TV'DE YAYINLANDI

ALEVİ DÜŞÜNCE OCAĞI - ALEVİ PHİLOSOPHY CENTER

GAZİANTEP'TE YAPILAN SEYYİD NESİMİ SÖYLEŞİSİ AZERBAYCAN TV'DE YAYINLANDI

Alevilik inancının öğretisi sadece deyişlerde değil, nefes, duvaz-i imam, gazel, destan, şiir gibi sanat dallarında yaşıyor. Aleviliğin felsefesini en iyi şekilde ifade edenlerin başında özellikle de “7 ulu ozan” diye adlandırdığımız erenlerin deyişleri ve eserleri geliyor. Yedi Ulu Ozan olarak; Seyyid Nesimi, Fuzuli, Şah Hatayi, Pir Sultan Abdal, Kul Himmet, Yemini ve Virani sayılıyor. Ancak bugün bu isimlerin arasına çağımızda da yaşamış ozan ve şairler de eklendi.

Gaziantep Haber Ajansı geçtiğimiz günlerde Araştırmacı- Yazar Muhittin Arar ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Gaziantep Şehit Kamil İlçesi’nde bulunan Seyyid Nesimi Türbesi’nde gerçekleşen söyleşide Arar, bugüne kadar muhtelif nedenlerle ihmal edilmiş olsa da Seyyid Nesimi’yi artık anlamamızın vakti gelmiştir dedi.

Azerbaycan resmi kanalında da yayınlanan bu röportaj izleyicilerin büyük beğenisini topladı. Seyyid Nesimi’nin Türkçe yazdığı şiirlerinde verdiği mesajlara dikkat çeken Azeri televizyon kanalı, Ozan Nesimi hakkında yürütülen akademik çalışmaların daha da derinleştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

İŞTE SEYYİD NESİMİ TÜRBESİ'NDE GERÇEKLEŞEN O RÖPORTAJ:img
“Bu internet sitesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Alevi Düşünce Ocağı’na aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.”