Trakya Alevileri ve Seyyit Ali Sultan Dergâhı

ALEVİ DÜŞÜNCE OCAĞI - ALEVİ PHİLOSOPHY CENTER

Trakya Alevileri ve Seyyit Ali Sultan Dergâhı

Yunanistan'ın Meriç vilayetinde Sofulu ilçesine bağlı Büyük Derbent (Megalo Derio) köyünde ilk resmi cemevi geçtiğimiz günlerde faaliyete geçmişti. Cemevinin açılmasından sonra yaşanan gelişmeleri Seyyit Ali Sultan Vakfı Koruma Heyeti Başkanı Ahmet Kara Hüseyinoğlu, Av. Ayşe Kara Hüseyinoğlu ve Debent Cemevi’nin tamamlanmasında büyük katkıları olan Mümin Pireli Doğan Bermek’e değerlendirdi.

Türkiye’de ve Avrupa’da büyük bir sevinçle karşılanan cemevi kararını yorumlayan Av. Kara Hüseyinoğlu, 2015 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin almış olduğu ‘cemevleri ibadethanedir’ kararı doğrultusunda 2016 yılında harekete geçtiklerini söyledi.

Alevi Bektaşiler olarak Trakya’da zor dönemler geçirdiklerini vurgulayan Seyyit Ali Sultan Vakfı Koruma Heyeti Başkanı Ahmet Kara Hüseyinoğlu ise ilk cemevinin 2002’de yapıldığını, öncesinde ise ibadetlerini gizlice yaptıklarını söyledi. Büyük Derbent Cemevi için de çok çaba harcadıklarını söyleyen Kara Hüseyinoğlu, cemevinin bugün resmi olarak kabul edilmesinden dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

Derbent Cemevi ile ilgili son gelişmeleri aktaran Mümin Pireli ise, cemevinin 192 ailenin katkıları ve emekleri ile tamamlandığını söyledi. 2015 yılında resmi olarak derneği kurduklarını belirten Pireli, devletten ilk önce arsayı aldık ve cemevinin inşaatını tamamladık dedi. Cemevinin ruhsatını son olarak aldıklarını söyleyen Pireli, bölge halkına tekrar teşekkürlerini sundu.

  AÇIKLAMALARIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

 
img
“Bu internet sitesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Alevi Düşünce Ocağı’na aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.”