Yunanistan'da ilk ruhsatlı cemevi açıldı

ALEVİ DÜŞÜNCE OCAĞI - ALEVİ PHİLOSOPHY CENTER

Yunanistan'da ilk ruhsatlı cemevi açıldı

Yunanistan'ın Meriç vilayetinde Sofulu ilçesine bağlı Büyük Derbent (Megalo Derio) köyünde ilk resmi cemevi geçtiğimiz günlerde faaliyete geçmişti. Alevi Düşünce Ocağı Başkanı Doğan Bermek'e açıklamalarda bulunan Mümin Pireli ve Fatma Pireli bütün katı kurallara karşı Büyük Derbent’te cemevi inşaatını tamamlamayı başardıklarını söyledi.

Küçüklüğünden beri özgürce ibadet etmenin hayalini kurduğunu söyleyen Pireli, buralarda ibadetlerimiz çok gizli olarak yürütülüyordu. Bu beni hep yaralayan bir durum oldu dedi. Bunun yanında inancıyla  ilgili eğitim alma şanslarının ya da okuyup öğrenebilecekleri bir kitaplarının bile olmadığını belirten Pireli, tüm bu nedenlerle eşi Fatma Pireli ile birlikte bu yola çıktıklarını, bugüne kadar ise  bu yolda çok fazla engelle karşılaştıklarını söyledi.

Yunanistan’da din ve inanç işlerinin Eğitim Bakanlığı bünyesinde gerçekleştiğini, ancak yetkililerin bugüne kadar böyle bir inancın bölgede dahi yaşadığından habersiz olduğunu vurgulayan Pireli, tam olarak 2016 yılında cemevi projesine başladıklarını açıkladı. Tüm bu çabalar sonrası Cemevinin tamamlanıp resmiyete kavuştuğunu söyleyen Pireli, en büyük hayallerinin ise Türkiye’den gelecek olan inanç mensubu dostlarla birlikte açılışı yapıp, Cem ibadeti gerçekleştirmek olduğunu sözlerine ekledi.

İŞTE O AÇIKLAMALAR:


 
img
“Bu internet sitesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Alevi Düşünce Ocağı’na aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.”