ADO'dan siyasi partilere Alevi soruları

Alevi Düşünce Ocağı seçimler öncesinde seçimlere katılma hakkın sahip 27 siyasi partiye bir basın bildirisi gönderdi. Cem Evleri’nin yasal statüsünden zorunlu din derslerine kadar inanç özgürlüğüne dair 6 kritik soruyu içinde barındıran basın bildirisinde siyasi partilere şu soruları yönelttik;

1. Cem Evleri’nin yasal statüsü AİHM ve Yargıtay kararları ile kesinleşmiş olduğu halde ilgili yönetmeliklere ve yasalara yansıtılmamıştır. Gerekli düzenlemelerin yapılması konusunda görüşleriniz nelerdir?
2. İnanç gruplarının tüzel kişilik oluşturma haklarını kullanabilmeleri konusunda görüşleriniz nelerdir?
3. Devletin Sünni İslam inanç grubuna sağladığı desteklerden Alevilerin ve isteyen diğer inanç gruplarının da yararlanabilmesi konusunda görüşleriniz nelerdir?
4. Hem AİHM hem de T.C. Anayasa Mahkemesi kararları ile hak ihlali olduğu kesinleşmiş olan ilk ve orta öğretim kademelerindeki Zorunlu Din Dersleri (Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi-DKAB) 12 Eylül darbesi öncesinde olduğu gibi seçmeli ders statüsüne alınmalı mıdır?
5. Çok sayıda İlahiyat fakültesi ve İmam-Hatip okulumuz faaliyet halinde olduğu halde, orta ve yüksek öğretimde Alevi ve diğer inanç gruplarının da din adamı yetiştirmek için devletten destek almaları konusundaki görüşlerinizi öğrenebilmek isteriz.
6. Eğer mümkün ise Alevi sorunlarından bağımsız olarak partinizin İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ konusundaki görüşlerini özetleyen bilgi notu, kitapçık, internet sayfası gibi topluca görebileceğimiz bir belgeyi de düzenleyebilir veya gönderebilirseniz çok mutlu olacağız.

ADO’nun bildirisi ADALET PARTİSİ, ADALET VE KALKINMA PARTİSİ, ANAVATAN PARTİSİ, BAĞIMSIZ TÜRKİYE PARTİSİ, BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ, CUMHURİYET HALK PARTİSİ, DEMOKRASİ VE ATILIM PARTİSİ, DEMOKRATİK SOL PARTİ, DEMOKRAT PARTİ, EMEK PARTİSİ, GELECEK PARTİSİ, GENÇ PARTİ, HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ, HÜR DAVA PARTİSİ, İYİ PARTİ, MEMLEKET PARTİSİ, MİLLET PARTİSİ, MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ, MUHAFAZAKAR YÜKSELİŞ PARTİSİ, SAADET PARTİSİ, SOL PARTİ, TÜRKİYE DEĞİŞİM PARTİSİ, TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ, TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ, TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ, VATAN PARTİSİ, YENİDEN REFAH PARTİSİ’nin merkez ve İstanbul teşkilatlarına, genel başkanlarına, TBMM grup başkan vekillerine, TBMM ilgili komisyon üyelerine gönderilmiştir.

ADO’DA SİYASİ PARTİLERE ALEVİ SORULARI bildirisini BURADAN indirebilirsiniz.