Öncü, Örnek BACILAR ile söyleşiler

Cumhuriyet Türkiyesi'nin özellikle son döneminde sivil toplumda ve Alevi kurumlarında kadınlar emekleri ve hizmetleri ile ön planda yer alıyor. "Bacılar" serimizde toplumun öncü ve örnek kadınları ile söyleşiler gerçekleştiriyoruz.

1- Hacıbektaş Dostluk ve Barış Ödülü Sahibi Sendikacı- Yazar - Kadın Özgürlükleri Savunucusu YAŞAR SEYMAN ile bir söyleşi gerçekleştirdik.


2- S.S. Kahraman Kadınlar Kooperatifi Kurucu Başkanı KİBAR DAŞÇI ÖZDEMİR ile Sivil Toplum Yaşamı ve Toplumsal Eşitlik hakkında konuştuk.


3- Hz. Ali Cemevi (İstanbul) kurucusu ve yöneticisi SERPİL SOYLU ile Alevi kadın olmak, Alevi kurum yöneticisi olmak üzerine sohbet ettik.


4-  Abdallar, Romanlar, Domlar ve Lomlar'ın haklarının yılmaz savunucusu Sıfır Ayrımcılık Derneği kurucusu ve başkanı ELMAS ARUS ile görüştük.


5- Araştırmacı, yazar AYŞE ACAR ile Alevilik araştırmaları üzerine sohbet ettik.


6- Medya ve Alevi dünyasından İLKNUR KAPLAN ile Alevi etkinliklerine katkıları, Alevi örgütlenmesi ve kentte yaşam düzenlemelerimiz ile ilgili söyleştik.
 
7-Gazeteci, araştırmacı, yazar MİYASE İLKNUR ile basın dünyasında Alevi kadın olmayı, Türkiye'de Alevi olmanın yarattığı sorunlar ve fırsatları değerlendirdik.

8- Araştırmacı, programcı HİLAL SOLMAZ ile ALEVİ medyası ve ALEVİ medyasında kültür sanat programları üzerinde söyleştik.
9- Halkla ilişkiler uzmanı, yazar ve gazeteci FATMA ULUBEY ile sosyal ilişkiler, toplumsal girişimler ve sivil toplum çalışmaları üzerine sohbet ettik.

 
10- Edremit Mehtelan köyü muhtarı, Tahtacı bacımız NERGİS ALDEMİR ile yönetim, eğitim ve kültür faaliyetlerindeki uygulamaları, gelişmeleri konuştuk. Aldemir kadın yöneticilerin toplulukları aile haline getirebilme becerilerini, tecrübelerini paylaştı.
 
11. Uzun yıllar Alevi örgütlerinde çeşitli görevler üstlenmiş, halen İstanbul - KARAAĞAÇ DERGAHI Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Vakfı başkanlığını yürüten değerli bacımız HÜSNİYE TAKMAZ ile sohbet ettik.

12. 22. Dönem İzmir Milletvekili, Türk Parlamenterler Birliği İzmir şubesi Yönetim Kurulu üyesi, Mahmut Türkmenoğlu Kooperatifçilik Vakfı üyesi, Ege Kadın Dayanışma Vakfı Başkanı, kimyager TÜRKAN MİÇOOĞULLARI ile sohbet ettik.
 
13. "BACIYAN-I RUM" anısına sürdürdüğümüz "BACILARLA SOHBETLER" dizisinde henüz üniversite öğrencisi bir sosyolog adayı NAZLICAN ŞAHAN ile sohbet ettik. Kent yaşamında Alevi çocuğu olmanın katkılarını ve sorunlarını paylaştık. Yaşadıklarını, gözlediklerini açıklıkla paylaşan sevgili NAZLICAN gençlerin dünyaya nasıl baktığı, bizlerden neler beklediği konusunda da bolca ipucu verdi. Nazlıcan'a çok teşekkür ediyor, gençlerimizi bulundukları ortamlarda böyle paylaşımlara katılmaya davet ediyoruz. Gelecek onların, bizim görevimiz onların önünü açmaktır.