TÜRKİYE'NİN İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ KARNESİ

TÜRKİYE'NİN İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ KARNESİ (PDF)

Alevi Düşünce Ocağı ve kurucu üyesi olduğu Anadolu Din ve İnançları Platformu tarafından hazırlanan bu kitapçık dünyamızın düzenli olarak gözlem yapan ve kaydeden önemli sosyal ve idari kurum ve yapılarının Türkiye ile ilgili 2020 raporlarını bir araya getiren bir çalışmadır. Bu çalışmanın iki veya dört yıl aralıkla sürmesini dilemekteyiz. Böylece hiç değilse günümüzden ileriye doğru zaman kırılmalarının önüne geçmek, olayların sadece yurt içinde değil, dünyada yarattığı etki ve gelişmeleri gerçekçi bir biçimde yorumlamak için farklı ülke veya toplulukların Türkiye’yi o günlerde nasıl gördüklerini, olaylardan nasıl etkilendiklerini daha kolayca izleyebilecek bir öncü çalışmayı başlatmış oluyoruz.
Mutlaka bu çalışmaya alamadığımız önemli başka raporlar da vardır. Özellikle Orta Doğu ve Asya ülkelerinin bu alandaki çalışmalarına uzağız. Bu nedenle daha çok Avrupa ve Batı dünyasından gelen raporları sunabiliyoruz. Umarız bizden sonra bu çalışmaları sürdürecek kuruluşlar Türkiye’nin dünyadaki konumunu daha geniş bir perspektiften irdeleyen çok daha kapsamlı çalışmalar yapacaklardır.
Böyle bir çalışmanın sizlere ulaşmasını katkıda bulunan tüm dostlara ve özellikle AB- ETKİNİZ programı yöneticilerine şükranlarımızı sunarız.
Saygılarımızla, Dogan Bermek-ADO Yönetim Kurulu Başkanı