Yayınlarımız

ALEVİ DÜŞÜNCE OCAĞI - ALEVİ PHİLOSOPHY CENTER

Yayınlarımız

Yavaş yavaş toplanmaya başladım. Artık geri dönme zamanı…Balıkesir’le vedalaşma zamanı…

Az değil, bir yıl misafir etti beni. Sakindi, sessizdi dinlendirdi kafamı. Okudum, yazdım , çizdim bol bol. Yedim, içtim gezdim de tabii. Hele son aylar daha bi keyifliydi motorla. Askerlikte rahattı, çam ağaçlarının arasında küçük bir revirde, ömür boyu hatırlanancak dostlarla.

Yaşanmışlıklar tabiki hatırlanacak. Ancak Balıkesir’e dair özleyeceğim tek birşey var. Hayır, ne Hoşmerimi ne Köftesi nede Kolonyası. Özleyeceğim şey AYRANI. “Bir ayran ne kadar güzel olabilir? sonuçta, Yoğurt,su belkide biraz tuz” diyorsanız, fena halde yanılıyorsunuz. Balıkesirlilere alıştıklarından belki normal geliyordur, ama ben hayatımda Özerhisar ayranı gibi bir ayran içmedim.

Çayırhisar köyünde küçük bir fabrikada yapılan bu ayran, bütün balıkesir yöresine ayran veriyor. Nerde iyi yemek yesek, yanında bu ayran. Hatta şöyle söylersem yanlış olmaz ” ÖzerHisar ayranı olmayan yerde yemek yemeyin, muhtemelen iyi olmayacaktır:)”. İşin ilginç yanı mübarek ayran pek kıymetli !! Köfteciye ” Abi iki tanede ayran koy” diyorsunuz. Adam ” Hocam, şişeler depozitolu veremeyiz!” diyor. “Ya koy sen, neyse parası verelim depozitosunu da ” diye üsteliyorsunuz. “Abi şişeler geri gelmeyince bize ayran vermiyorlar, öbür kutu ayrandan koyayım” diyor!!!.

Eşim bu arada Ankara’da Ayran Ayran! diye sayıklıyor. “Bertan nooolur gelirken ayran getir” diyor. Ayran değil Hint keneviri arıyoruz sanki!!!. Eşiniz hamileyse ve daha önce bu ayranı içmediyse , (benim eşimin hamile olmamasına rağmen, resmen aş erdi!) içirmeyin. Neyse uzatmayalım, fabrikaya gidip yalvar yakar, bir ton deposito ödeyerek bir kasa aldım. Normalde kimseye vermiyoruz ama neyseee…

Fabrikada sordum tabiii ” Nasıl yapıyorsunuz bu ayranı? özelliği ne? ” diye. “İşte sütten direk mayalanıyo…vs ” falan dediler ama pek sır vermek de istemiyolar hani:). Üstelemedim bende. İşi özellikle büyütmediklerini, yoksa bu tadı yakalayamayacaklarını da söylediler. Hak verdim. Butik çalışmak her zaman güzel meyveler verir:)

“Ne ayranmış be adam!! amma övdün!” demeyin. İnanmıyorsanız bu da facebook grubu(ÖzerHisar) :)
“Bu internet sitesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Alevi Düşünce Ocağı’na aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.”